Voltage Regulator compatible with Yamaha EDL6500S Generator Genset
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
22
quantity
Product details
Category
Voltage Regulator compatible with Yamaha EDL6500S Generator Genset Specification: Sensing Input Voltage 18 - 24 VAC, 1 phase 2 wire Voltage Regulation <±2% (within 4% engine governing) Power Input: Voltage 60 - 90 VAC, 1 phase 2 wire Voltage Build Up Residual volts at AVR terminal >1 VAC Excitation Output Voltage 5 - 85 VDC Voltage Adjust Range 110 VAC ± 15% Current: Continuous 3A, Intermittent 4A for 60 sec Thermal Drift 0.05% per change in AVR ambient Field / rotor resistance: minimum 25 Ω Environment Vibration 1.5G @ 5 - 30 Hz 5.0G @ 30 - 500 Hz Relative Humidity <95% Operating Temperature -40 ~ 60 C Storage Temperature -40 ~ 85 C
  • Sensing Input Voltage 16 - 22 VAC, 1 phase 2 wire
  • Voltage Regulation < ±2% (within 4% engine governing)
  • Power Input: Voltage 80 - 120 VAC, 1 phase 2 wire
  • Voltage Build Up Residual volts at AVR terminal >1 VAC
  • Excitation Output Voltage 5 - 85 VDC