IMS Precision 14 g filter basket B62.52TH22E compatible with 54mm Breville Sage Espresso machines Express, Bambino, Bambino Plus, Barista Pro, other.
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
19
quantity
Product details
Category
IMS Precision Filter Basket B62.52TH22E specifically designed for 54mm Breville and Sage Espresso machines. Fits Express, Bambino, Bambino Plus, Barista Pro BES450, BES500, BES880, BES810BSS, BES860XL, BES870XL, BES878. I.M.S. produces a range of competition filters designed to bring out the best in your coffee. The SHAPE and PERFORATION have been designed to ensure ideal coffee extraction. The filter is bright and polished all around, even inside the holes. The bright and polished surface prevents dirt from adhering to it and facilitates cleaning. A filter without coffee residue allows for extracting only freshly ground coffee, rendering this phase of the process faster and safer, always guaranteeing an optimal result. The actual capacity of a filter depends on many factors such as the coffee grind or the space that is left between the coffee puck and the showerhead screen. Dimensions: wide 62.5mm, height 26mm. To fit the basket in stock portafilter, plastic part from stock portafilter has to be removed.
  • IMS Precision, Competition Filter Basket screen B62.52TH22E
  • Double Espresso 12-16 grams, wide 62.5mm, height 22mm
  • 583 holes, Flat Bottom, Stainless Aisi 304 steel
  • For 53 - 53.5 mm Tampers and Bottomless Portafilters
  • Fits Breville Sage 54mm Espresso machines Express, Bambino, Bambino Plus, Barista Pro